ШОПИНГ МАНИЯ ПО БРИТАНСКИ ON-LINE ИЛИ В МАГАЗИНА?

(0 гласа, средно 0 от 5)

Весела Маркова


Шопинг манията на Oстрова достигна нови висоти по Коледа. Британците не изневериха на традициите си да пазаруват “като за последно” (shopping spree) по време на най-големите разпродажби в годината, започващи на първия ден от коледните празници и продължаващи до края на януари.

И тази година битката беше между on-line разпродажбите и тези в големите шопинг центрове. Надпреварата дори започна по-рано от обичайното.

On-line търговията в Обединеното Кралство е сериозен конкурент на търговските центрове. Бързите доставки (за някои от веригите на следващия ден), опциите за разсрочено плащане дори на стоки като бельо например!?, минималната такса за транспорт (доста често безплатно), 14–дневнияt период, в който стоката може да бъде върната без никакви глоби или досадни обяснения и формалности, всичко това кара разглезения купувач да се замисли дали да не “прескочи” суматохата в шопинг центровете в разгара на разпродажбите като “напазарува” от вкъщи. (Повечето търговски вериги поддържат супер активна нет търговия).



Около 3,6 млн британци са прекарали част от Коледа пред компютъра си в търсене на изгодни цени и on-line покупки. Повече от 5 млрд британски лири са похарчени през декември 2007 on-line. През последните 5 години пазаруващите в интернет британци са се увеличили двойно до 30 млн.

Въпреки вялото начало на коледните разпродажби, както отбелязаха повечето търговски вериги на Oстрова в начлото на декември, когато стартираха коледните намаления, първият ден на Коледа центровете осъмнаха с огромни опашки от коли и купувачи.

Повечето от шопинг центровете регистрираха най-успешния старт на разпродажбите,като навалицата бе двойно по-голяма в сравнение с предходната година. Драстичните намаления на цените със 75% събраха пред витрините жадни за изгодни придобивки (bargains) купуачи. Рекорден брой купувачи се насочиха към London’s West End, а в магазина Selfridges на Oxford Street посетителите само през първия час от началото на коледната разпродажба бяха 9000.

Пак там популярната верига House of Fraser посрещна три пъти повече клиенти в сравнение с миналата година, а в касите им всяка минута се добавяха повече от £1,000.
Най-търсените стоки в британските търговски центрове и тази година потвърдиха, че дамите са основните им клиенти.

И накрая още малко цифри през декември британците са похарчили около 54 млрд паунда (карти, чекове и в брой), което е с около 4,2 % повече от предходната 2006 година.

Дебитни и кредитни карти при пазаруване в шопинг центровете британците са ползвли средно с 10 % повече в сравнение с декември 2006. Процентите са 56% при on-line покупките, почти двойно увеличение в сравнение с декември 2006, когато британците са похарчили в интернет 3,6 милярда паунда, а последния декември сумата достига рекордните 5,6 млрд паунда.
Сподели
 

Новини

01 Март 2012, 14.54
За пета година сп. „1към1 в строителството” ще раздаде своите годишни награди...
28 Февруари 2012, 14.55
Независимо от тежката пазарна ситуация и пренаситеността от търговски...
28 Февруари 2012, 14.52
На база постигнатите резултати от продажбите изминалата година се оказва...


Get the Flash Player to see this player.

Медийни партньори
VIP медиен партньор