Винарско имение "Драгомир" - емблематично произведение на архитектурата у нас
Обект: „Винарска изба на Винарско имение Драгомир“
Инвеститор:"Винарско имение Драгомир" ООД - Наталия Гаджева и Константин Стоев, енолози
Архитектура: арх. Тодор Обрешков и ZOOM studio - арх. Пламен Тодоров, арх. Теодора Алексиева, арх. Мартин Вандов
Конструктор: инж. Анастас Колев
Фотографи: Минко Минев, Виктория Станчева
Застроена площ: 1856 м2
долно ниво: 1856 м2
горно ниво: 970 м2
Разгъната застроена площ: 2826 м2
Винарско имение „Драгомир“ се намира в село Брестник, част от богатата лозарска област в полите на Родопите, на хвърлей място от град Пловдив. В съседство са село Брестовица и известното село Марково, издигнало се до статут на престижен квартал на древния град. Там земята се издига към планината и предлага чудесни гледки към Пловдив и Тракийската низина, та чак до вълнистия хребет на Средна гора. Конкретният терен е в начало на селото на главната улица, която е и пътя към Асеновград. Необичайната форма на терена е съставена от два неравностойни разкривени квадрата с плавен наклон надолу към равнината. Но има и подводни камъни - нелицеприятни стопански постройки от другата страна на улицата, превърнали се в провокация за майсторството на авторите.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Архитектурният екип е добре подготвен по темата със своя огромен опит в проектиране на винарни. Усвоени и спазени са всички тънкости при тяхната функционална схема и технологичните изисквания, изразени в различни архитектурни форми. Отлични примери от практиката на архитектите в тази област са архитектурните решения на обекти като винарски изби "Кастра Рубра" и "T-Уайнс" - в село Коларово, Харманлийско, като последната също е проектирана съвместно от арх. Тодор Обрешков и ZOOM studio. Избата "Кастра Рубра" е по проект на арх. Тодор Обрешков, където някои от интериорите са проектирани съвместно със ZOOM studio. Сградата е уникална като архитектура и изпълнение - една модерна изба от най-висок клас. Друга съвместна работа на арх. Тодор Обрешков и ZOOM studio е винарска изба "Ейнджълс Естейт". Тук е мястото да отбележим и винарски изби „Беса Валей“ със съвременно звучаща каменна суха зидария и „Катаржина Естейт“ - с вкопана преобладаваща част и изникващ едноетажен дъговиден обем, проектирани от арх. Тодор Обрешков. Тези проекти заслужено събират овации и архитектурни награди.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Заданието
Собственици и инвеститори на „Винарско имение Драгомир“ са талантливите винени технолози Наталия Гаджева и Константин Стоев. Те залагат на ясна и последователно издържана класическа технология и капацитет - 100 000 бутилки. Основната им цел е постигането на максимална ефективност при производството на вина от всички категории, но с качество, надминаващо други винопроизводители. Собствениците искат да интегрират избата с лозовите масиви наоколо в единен производствен цикъл при прилагане на безотпадни и съвсем опростени класически технологични процеси, обезпечени с надеждно оборудване, доставено от реномирани фирми.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Крайната цел е да се произвеждат не големи количества вино, но от най-високо качество. Това налага да се откажат от старата база - винарната „Брестник“, закупена от тях през 2014 година. Тя е излишно голяма и физически, и морално остаряла. Вместо скъпата реконструкция се ориентират към нов проект, който да отговаря точно на изискванията на технологията и техните цели. Сградата следва новите стандарти да съчетава много функции. В нея ще се произвежда и отлежава 100% от продукцията, а на място ще се продава до 30% от виното. Освен като обект за винопроизводство, „Винарско имение Драгомир“ ще е част от винения туризъм на България. Имението има потенциала да развие съпътстващи дейности за спорт и рекреация, обхващащи винения туризъм и гурме културата. В подкрепа на тези функции пред винарната предстои да се изградят 16 къщи, които ще бъдат продадени за живеене, както и спортна и клубна част. Производството на вино е не само занаятчийска дейност. Поради неговата неповторимост е и творчески процес, и затова изисква особено отношение при изграждането на материалната база.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Обемно-пространствено решение
Новата винарна е ситуирана в южния край на терена - най-високата и тясна част на имението. Обемът е двуетажен, издължен и категорично заявява присъствието си между селото и полето, между Родопите и Средна гора. Архитектите са заложили на вкопани и полу-вкопани обеми. Двата етажа са прихлъзнати по двете оси, а части от първия потъват в терена. Те са разграничени като материал и цветове (графитно сива каменна облицовка и светъл видим бетон с бели колони). Това е добра причина всичките фасади да се различават композиционно.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Северната фасада, към бъдещите къщи за гости, е единно решена като колонада пред дълбока козирка между два ризалита – плътен и напълно остъклен. Парадното стълбище под козирката води към входа на второ ниво. Металните колони сякаш се плъзгат и сгъстяват от невидими вълни. Облицовката със светло дърво (което с времето ще потъмнее) отпред ги откроява ясно на базалтовия фон и ги свързва с конзолно издадения и остъклен елемент от видим бетон. По Южната фасада се създава чудесна тераса към Родопите. “Уловени“ са красивите гледки и не по-малко театрален гръб – неравномерно групираните фасадни колони между прозорците на помещенията.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Преобладаващата плът работи за микроклимата, свързва със земята и ни очарова с елегантност и красота. Камъкът – черен базалт има специфично излъчване и е ценен от древността, заради особените си магнитни свойства и като генератор на вълни. Дори едро-размерните врати по западната фасада са покрити с базалт, подобно на фалшивите врати в древните храмове.
Вътрешни пространства:
Първото ниво се заема от производството - виното се приготвя в големи метални съдове и отлежава в стройно подредени дъбови бъчви на няколко реда. На второ ниво са разположени залите за продажби, дегустация, блокът с канцеларии, а на юг са и технологичните помещения. Възможните посещения и обществени прояви се осъществяват по гъвкави маршрути за посетителите, които могат да се разширяват до други мултифункционални площи с характер - терасата на север и колонадата по южната фасада.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Освен обособените работни кабинети, всички останали площи са визуално обединени чрез два големи правоъгълни пробива на плочата над всяко от производствените помещения, които плуват сред галерии и фоайета. Материалите в интериора подкрепят и надграждат цялостната идея за чисто технологично и качествено вино. Всеки един е внимателно подбран и разработен не само да изгражда елементите, но е въвлечен в своеобразна игра и взаимодействие с останалите. Изобилието от безпрофилно стъкло осъществява видимостта от край до край и преливането на пространствата. Видимият бетон е суров по стените или полиран по пода, кръглите стоманобетонни колони са омекотени от нежен спираловиден ефект на повърхността. Дървото по стените с незабележими вградени врати, както и мебелите са линеарен антипод на заоблените бъчви.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Подхождайки към реализирания обект се сещам за очарователните винарни на Херцог & Де Мьорон с осъвременени каменни зидове и вълнообразния покрив на Сантяго Калатрава (проектирал винарната Bodegas Ysios, в испанския регион Риоха). Очакванията да намеря още една разновидност на темата за винарните бяха надминати. Аналогии с чисто модернистично изведената концепция може да потърсим с Германския Литературен музей (арх. Дейвид Чипърфийлд). Но по-важното е как Духът на Мис Ван дер Рое се усеща в пространствата, детайлите и проникновеното използване на материалите – желязо, дървени и каменни облицовки от ценни породи. (Новата галерия, Берлин).
Талантливият екип реализира успешно многопластовата си идея за Дом на виното, която най-вероятно ще се превърне в така необходимата за всеки регион знакова сграда.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Подизпълнители:
Дограма и стъклени витрини - Алуген ЕООД
Предизвикателството пред нас в този проект беше проектирането и изпълнението на стъклените врати и безпрофилното остъкляване с височини от над 3 метра. За изпълнението на външните врати и прозорци избрахме системни решения на ЕТЕМ – система Е75, като разработихме вариант за производство на врати с височина над 3,30 м, а при вътрешните врати използвахме ALUMIL – система M15000 и монтаж с метална конструкция, за да отговорим на изискването на архитектите за негативна фуга. Безпрофилното остъкляване проектирахме и изпълнихме с малка безкамерна каса на ЕТЕМ, сливаща се с видимия бетон и закалени ламинирани стъкла, с което осъществихме едновременното отделяне и визуално сливане на вътрешните пространства. За повече информация относно проекта, както и други наши обекти, посетете www.alugen.bg.
Колони от многослойна дървесина - ЙАФ България
ЙАФ България е лидер в търговията на едро с висок клас материали за строителство и обзавеждане от дърво. Доставените по специална поръчка многослойно слепени греди за фасадата на ВИ Драгомир са с нестандартни за индустрията сечения, качество за видими приложения и точни, зададени от клиента дължини. Повече за услугите и продуктите на ЙАФ България ще откриете на https://www.jaf-bulgaria.com/.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Виктория Станчева
Монтаж на дървени колони, северна фасада - BG House
БГ ХАУС е семейна компания с дългогодишен опит в производството и монтажа на дървени сглобяеми конструкции. Основната дейност на фирмата е строителство на дървени сглобяеми къщи и индустриални сгради по индивидуален проект, реновация на сгради, производство на дървена дограма, врати, стълби, мебели, вътрешни и фасадни облицовки от дървесина. БГ ХАУС разполага със собствена фабрика, затворен цикъл на производство и квалифициран персонал. Фирмата има множество завършени обекти у нас и в чужбина – Франция, Германия, Австрия, Гърция и др. За повече информация посетете https://www.houses-bg.com/bg/galerie
Системи за сигурност - АНДИ
Основана през 1993 г. в град Пловдив, фирма АНДИ е една от водещите компании в България в областта на проектирането, доставката на оборудване, изграждането и поддръжката на системи за сигурност, слаботокови и силнотокови електроинсталации. Фирмата разполага с модерен търговски и производствен комплекс (5000 кв.м. площ) в гр.Пловдив, регионални офиси на територията на страната, както и база (3200 кв.м.) в с. Труд за заготовка на материали за изграждане на пожарогасителни системи. До момента има над 10000 реализирани проекта. Повече информация за дейността на фирмата може да получите на https://andi-bg.com/sistemna-integraciya
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Фасадни бетонови елементи - MI Concrete Ltd.
За нас като колектив от проектанти и изпълнители е изключително важно да съчетаем функция и естетика в нашите проекти. Винаги се стремим да намираме иновативни начини да материализираме своите идеи. За това спомагат уникалните характеристики на разработения от нас материал MIcrete®, който ни дава свободата да създаваме уникални по рода си фасадни елементи.
Да изпълним и монтираме тези ефирни елементи бе предизвикателство. Така както приемаме и всеки един нов проект. Мотото „Няма невъзможни неща“ е водещо по пътя към реализацията на всяка идея.
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Технологично оборудване от неръждаема стомана - Родина - Хасково АД
Създадена през далечната 1947 година, Родина – Хасково АД е компания, която непрестанно се обновява, адаптирайки се многократно към промените в икономическите ситуации в България и в чужбина. Ние и нашите сътрудници имаме дългогодишен опит в производството на оборудване за хранително-вкусовата промишленост. За повече информация посетете www.rodinahaskovo.com
Източник: www.zoomstudio.org Фотограф: Минко Минев
Проектът участва в архитектурен конкурс "Годишни архитектурни награди АРХ ИНОВА 2020", където спечели Наградата в категория: "Реализации - Бизнес, административни, търговски и индустриални сгради".
Проектът е номиниран и в престижния европейския конкурс за съвременна архитектура Мис Ван дер Рое. Повече за номинацията и конкурса може да научите на https://www.miesarch.com/work/4415
{webgallery} {/webgallery}
Още по темата
Още от автора
Продукти
Най-популярни
Проекти в профили
- 1. Hotel Hello Plovdiv
- 2. Индустриална зона София - Божурище
- 3. От бетон до цъфтящо бъдеще
- 4. Къмпинг "Къпиновски манастир"
- 5. Малка жилищна сграда
- 6. Къща с метална конструкция
- 1. Малка жилищна сграда
- 2. Umani Hotel
- 3. NAMA
- 4. LH
- 5. Еднофамилна къща в Созопол
- 6. Каменна къща в гората