Международен център за кариерно развитие и Международно висше бизнес училище

Двете сгради в комплекса са интегрирани в общ архитектурен обем, но са разработени така че да запазят относителната си функционална самостоятелност, предвид спецификата на обслужваните функции.
03.01.2020
8760
Сгради

Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев

Обект: Международен център за кариерно развитие и Международно висше бизнес училище
Местоположение: София, м. „Кръстова вада“, кв. 10
Архитектура: „ЛП Арх“ ООД
Проектантски екип: арх. Атанас Панов, арх. Лорита Панова, арх. Ивайло Игнатов, арх. Жулиета Павлова
Възложител: „ЕН ЕС ДЖИ ГРУП” ООД


Университетският комплекс „Международен център за кариерно развитие“ на МВБУ се състои от две сгради, долепени по общата вътрешна граница на два имота, които са пространствено и функционално свързани. Сградите са с четири надземни и едно подземно ниво.



Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев

В западната част е разположена Сграда за обучение на студенти в бакалавърска, магистърска и докторска степен, а в източното крило – Център за продължаващо обучение за подготовка на кадри за туристическата индустрия.

Двете сгради  в комплекса са интегрирани в общ архитектурен обем, но са разработени така че да запазят относителната си функционална самостоятелност, предвид спецификата на обслужваните функции.


   
Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев


Решението на партера създава усещане за плавно преливане между вътрешното и външно пространство. Атриумът в сърцевината на голямата сграда е естествено осветен през покривно остъкляване и изпълнява функцията на вътрешно обществено пространство, не само за комуникация, но също и за рекреация и социализация между отделните етажи.


Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев

В западното крило са разположени входна зона на академичната зона с информационен център, библиотека, книжарница, кафетерия, аула с 240 седящи места, обслужващи помещения. В източното крило е разположена приемна зона, ресторант и административни помещения.
 



Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев
 


В западната част на подземния етаж е разположено второ ниво на библиотеката, организирана около около вкопан открит двор, паркинг за 38 автомобила, технически, стопански и складови помещения. В източното крило се помещават кухнеска зона на ресторанта, стопанска зона към хотелската част, технически помещения.


Източник: ARCHINOVA,Снимка: Минко Минев

В трите етажа на западното крило над приземния са разположени академични и административни помещения, кантина, покривна тераса. В източното крило са разположени учебни зали, учебни хотелски стаи и апартаменти.



Източник: ARCHINOVA,Снимка: Минко Минев
 


Обемното решение на сградите до голяма степен е определено от геометрията на имотите и определеното право на застрояване върху тях. Сервитутът от изток „предопределя“ скосяването на обема, което е използвано като основен инструмент за формообразуване на бъдещите сгради.


 Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев

Фасадната третировка – балансиран пъзел от плът и остъкляване, осигуряващ едновременно оптимална осветеност и топлоизолация, пренася по абстрактен начин предназначението  на помещенията  на фасадата и създава запомнящ се характерен архитектурен образ. 



 Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев
 


Сградата няма лице и гръб, предна или задна фасада, всеки един елемент носи гена на цялото и независимо каква част от нея се вижда, тя се възприема цялостно.


   
 Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев



Конструкцията на сградите е стоманобетонова монолитна. 
Фасадните материали са подбрани с оглед на съвременната визия на сградата. Една част е решена с алуминиево-стъклена окачена фасада. Плътните зони по фасадите са проектирани с вентилируема фасада, с композитна алуминиева облицовка, с топлоизолация от каменна вата. Фасадното остъкляване в тези зони е с алуминиева прозоречна система. С оглед на по-добра енергийна ефективност са предвидени алуминиеви слънцезащитни елементи, интегрирарни в архитектурно-обемното решение.

 Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев

Технико-икономически показатели:
Площ на УПИ I-1655:2954 м2
Площ на УПИ II-1655:1304,4 м2
Застроена площ – част 1:1476,47 м2
РЗП – част 1:4748,86 м2
РЗП с включено подземно ниво – част 1:6486,96 м2
Застроена площ – част 2:307 м2
РЗП – част 2:1412,83 м2
РЗП с включено подземно ниво – част 2:1781,44 м2
Обща площ на комплекса:  8268,4 м2



 Източник: ARCHINOVA, Снимка: Минко Минев
 


Проектът участва в архитектурен конкурс "Годишни архитектурни награди АРХ ИНОВА 2019", като бе номиниран в категория: "Обществени сгради".


 

#архитектура   #арх инова 2019   #лп арх оод   #мвбу
Автор: ЛП Арх ООД