Модернизация и внедряване на енергоспестяващи мерки в ОУ „Св.Св.Кирил и Методий“, гр. Габрово
Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Обект: ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“
Местоположение: гр. Габрово, бул. "Могильов" №69
Фаза : Модернизация, внедряване на енергоспестяващи мерки
Архитектура: С - Арх Билдинг
Проектант: арх. Стефан Цонев
Модернизация, внедряване на енергоспестяващи мерки и изграждане на достъпна среда в сградата на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий", включително благоустрояване на дворни площи“, преработка по чл.154, ал.5 от ЗУТ и въз основа на Доклад за обследване на енергийната ефективност на сградата и в съответствие с действащите правила за проектиране и строителство.
Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Осмо Основно училище „Св.Св. Кирил и Методий“ се намира в гр. Габрово, бул. "Могильов" №69
Сградата е общинска собственост. Построена е през 1970 год. и до днес функционира като ОУ, като до момента не и е бил правен основен ремонт. Сградата е съвкупност от четири тела /блока/ с различна етажност, разположени на минимални фуги един от друг, свързани функционално и физически в един общ ансамбъл. Конструкцията на училищните сградни тела е скелетно - гредова.
Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Целта на проекта е чрез предвидените строително - монтажни работи да се осигури икономия на енергия и топлосъхранение, безопасна експлоатация, хигиена, опазване здравето и живота на хората, и едновременно с това да подобри общия естетически вид на сградата. Проектът е разработен въз основата на Доклад за енергийна ефективност на сградата.
Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Обект на тази разработка са следните мерки:
Топлоизолиране на покрива на сградата
Предвижда се за всички покриви поставянето на топлоизолационни панели с дебелина 40 мм върху дървена скара по архитектурен детайл. Затваряне на съществуващите отвори с фасадната топлоизолационна система и избягване на термомоста.
Топлоизолиране на външните стени на сградата
При проектирането са съобразени потенциалните термомостове и са отразени със съответните детайли. Корпусите се изпълняват с интегрирана топлоизолационна система с завършващ слой пастообразна мазилка Гранопор ТОП и основна компонента 10 см. топлоизолация от експандиран полистирен (EPS).
Цокълът се изпълнява с XPS – 10см на 60 см под ниво терен и 30см над него. Завършвайки с мазилка за цокъл Мозайка ТОП М3.
След топлоизолацията се изпълняват тераколови шпакловки, с интегрирана стъклофибърна мрежа и минерална мазилка. Фасадните отвори се оформят /обръщат с топлоизолационна система от XРS с дебелина 2см. с коеф. на топлопроводност ?=0,033 W/mК. Също така е предвидено поставяне на външен подпрозоречен алуминиев перваз на всички прозорци.
Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Цветовото решение за фасадите е съобразено с функцията на сградата, а именно училище. Като основен цвят е използван зеленият, тъй като той е символ на спокойствие и хармония. Останалите цветове са акценти, които привличат вниманието и провокират интерес.
Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Монтаж на външни засенчващи устройства
Предвижда се засенчване по източна, южна и западна фасада с външни засенчващи ламели в различни комбинации с фолиа /използваните цветове са същите, като тези за рамките на прозорците/ по прозорците, които отразяват в определн процент слънчевата светлина. Поради високите изисквания за енергийна ефективност и заложените високи дебелини на топлинна изолация, е възможно прегряване на помещенията от слънчевата енергия, влизаща през прозорците. За да се избегне този негативен ефект през преходните сезони и лятото, е необходимо да се инсталират външни засенчващи устройства. На засенчване подлежат всички южни прозорци и врати, където няма инсталирани козирки, стрехи или дървета, осигуряващи намаляване на слънчевата радиация с повече от 45%, както и всички източни и западни прозорци където няма засенчване от дървета осигуряващо намаляване на слънчевата радиация с повече от 50%.
Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Мерки, свързани с достъпна среда
Проектът предвижда изграждане на стоманобетонова рампа за инвалиди и хора в неравностойно положение, ситуирана на западния вход на корпус С. Рампата е изградена от метална конструкция с 5% наклон. След изграждане на рампата да се монтира метален парапет отговарящ на наредбата.
За достъп до всеки етаж на хората в неравностойно положение е предвиден хидравличен асансъор, разположен от южната страна на същия корпус С.
Фоайе. Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Мерки, свързани с достъпна среда
Разработени са вариантни решения за интериор на фоайета и коридори. Мебелите са дизайнерски, а цветовете им, както и тези на стените и таваните, са обвързани с използваните цветове по фасадата на сградата.
Коридор. Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Технико- икономически показатели:
Площ на УПИ - 19 805.00 кв.м
Застроена площ - 2 054.30 кв.м
Разгъната застроена площ - 8 276.80 кв.м
Процент застрояване = 10,4 %
Процент озеленяване = 31 % от които 38% с дървестна растителност
Източник: ARCHINOVA, © С - Арх Билдинг
Проектът участва в архитектурен конкурс "Годишни архитектурни награди АРХ ИНОВА 2019" в категория: "Обществени сгради".
Още по темата
Продукти
Най-популярни
Проекти в профили
- 1. Hotel Hello Plovdiv
- 2. Индустриална зона София - Божурище
- 3. От бетон до цъфтящо бъдеще
- 4. Къмпинг "Къпиновски манастир"
- 5. Малка жилищна сграда
- 6. Къща с метална конструкция
- 1. Малка жилищна сграда
- 2. Umani Hotel
- 3. NAMA
- 4. Еднофамилна къща в Созопол
- 5. LH
- 6. Каменна къща в гората