Сграда "Оборище" - реставрация

На ул. "Оборище" 5 се намира някогашната сграда на института "Opera Italiana Pro Oriente" или "Италианско дело за Изтока". Той е основан в началото на 20-те години на ХХ век от Франческо Галони, апостолически легат в България.
17.02.2020
ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS
9027
Сгради

Източник: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS, © Архитектурно студио Вамос ООД


Обект: Сграда "Оборище" - реставрация
Архитектура: Архитектурно студио Вамос ООД
Проектанти: арх. Николай Симеонов, арх. Деян Дечев


Исторически преглед
На ул. "Оборище" 5 се намира някогашната сграда на института "Opera Italiana Pro Oriente" или "Италианско дело за Изтока". Той е основан в началото на 20-те години на ХХ век от Франческо Галони, апостолически легат в България. Институтът се занимава с благотворителна дейност, популяризира италианския език и  култура, издава италианска литература и списание. Масивната сграда е построена с помощта на италианската държава. Първата копка е направена на 7 септември 1925 г. лично от папския нунций Ронкали (бъдещият папа Йоан XXIII), а завършената постройка е осветена през 1928 г. В нея се е намирал и институтът "Леонардо да Винчи", който представлява частна смесена прогимназия. След 1944 г. сградата е национализирана и в нея се настанява Националното музикално училище. Днес тя отново е възстановена на католическата църква.

Развитие на сградата през годините:
Проект 1928 г.
Съществуващата сграда е построена в началото на миналия век, като документацията, която е запазена показва, че разрешението за строеж е издадено на 28.05.1927 г. , а самата сграда е построена през следващата година. Проектът е на арх. Н. Занков, а инвеститор и собственик е г-н Франциско Галони. По проект сградата е била предназначена за дом на италианската колония, като е изпълнявала обществени и жилищни функции.


Източник: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS, © Архитектурно студио Вамос ООД

Проект 1938 г./началото на 50-те години
През 1938 г. по проект на арх. Стоян М. Велчев към сградата са пристроени два обема - съответно към източната и западната ѝ фасади. Затворено е пространството над задния вход, което е давало естествено осветление на стълбищната клетка и е било предвидено индиректно осветление през така образувалите се помещения. С преустройството е бил затворен входа към ул. "Оборище", а са направени два допълнителни входа съответно от двете пристройки. Втората важна част от проекта за преустройство е било изравняването на кота корниз, като е била изградена тераса на последния етаж. В началото на 50-те години сградата е национализирана и е предвидена за музикално училище. Преустроена е така, че да отговаря на тези си изисквания, като с леки преградни стени са били сепарирани класни стаи. Фасадата откъм ул. "Оборище" е била облицована с камък, като е била унищожена цялата съществуваща фасадна композиция.

Източник: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS, © Архитектурно студио Вамос ООД

Консервационно-реставрационни дейности
   Реставрация на фасадите на сградата
Фасадите на сградата са от два вида материали: каменна облицовка от врачански камък в долния регистър и варова мазилка с многобройни варо-циментови поправки. Мазилката е  компрометирана и трябва да се отстрани механически до тухла. След обезпрашаване чрез измиване и укрепване на основата с акрилов грунд, се измазва отново с мазилкова система /трислойна/ на Рьофикс по приложена технологична карта на фирмата. Каменната облицовка се почиства чрез измиване с пароструйна машина с добавка на детергент и защита чрез хидрофобизация с протектосил WS 808, разреден с вода в съотношение 1:20. В най-долния регистър /двуметровия слой/ се нанася защитно покритие срещу графити. Всички реставрационни дейности се изпълняват от регистриран по чл.165 от ЗКН реставратор. По време на изпълнение се осъществява регулярен авторски надзор.

Източник: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS, © Архитектурно студио Вамос ООД

     Стълбищен парапет
Ажурният стълбищен парапет се прешлайфа с абразивна хартия № 80 и 160 и обезпрашава с парцали, напоени с разтворител - минерален терпентин. Новото боядисване се прави с черна матова боя за метал 3 в 1, която съдържа в себе си и антикорозионен грунд. Дървената ръкохватка на парапета се обработва по начина, описан за двукрилите касетирани врати.

Източник: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS, © Архитектурно студио Вамос ООД

     Гипсова лепена пластика – картуши, медальони с оксидирано и потъмняло бронзово покритие
Пластиката е в много добро състояние. Предвижда се почистване /сваляне / на остарялото бронзово покритие и нанасяне на ново. Почистването и свалянето на компрометираното бронзово покритие става с тампони със спирт. Новото бронзиране се прави с акрилен бронз, закупен от магазина на СБХ. Лиспващи гипсови пластични детайли се възстановяват чрез сваляне на калъпи от съществуващите и монтаж на местата където липсват.


Източник: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS, © Архитектурно студио Вамос ООД

    Двукрили касетирани врати към Конферентната зала
Вратите са в добро състояние и се нуждаят от препатиниране и защита с лак за дърво. Предварително се извършват всички необходими дърводелски дейности по прогонване на вратите и ремонт на повредени участъци, ако има такива. Почистването на старите лакове става с пистолет за горещ въздух, последвано от измиване с разтворител (спирт).  Върху почистената повърхност на дървото се нанася лазурен лак с цвят махагон или орех на фирмата Глазурит, двукратно /цветът се избира от проектант/.


Източник: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS, © Архитектурно студио Вамос ООД
   
     Касетиран таван с щампована полихромия
Дървеният полихромиран таван е в добро състояние и се нуждае само от почистване и укрепване. Почистването се извършва с памучни тампони с вода, в която има добавени няколко капки нейоногенно повърхностно активно вещество. След почистването, темперната полихромия се укрепва допълнително с разтвор на Паралоид В72 в толуол. Работни концентрации на разтвора 3-5 %. Нанася се с мека четка или спрей. Работи се на малки участъци с лични предпазни средства – газова маска, очила и ръкавици. Не се допуска образуване на повърхностен блясък. За целта, реставраторът установява експериментално подходящата концентрация на разтвора. Толуолът е пожароопасен, затова се предприемат задължително предпазни мерки - без тютюнопушене и открит огън. Задължително е проветряването.



Източник: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS, © Архитектурно студио Вамос ООД

Проектът участва в архитектурен конкурс "Годишни архитектурни награди АРХ ИНОВА 2019".

 

#арх инова 2019   #сграда оборище   #реставрация   #вамос
Автор: ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS