GRAVITY - на границата между водата и сушата

Проектът спечели първо място в архитектурния конкурс за студенти "Проект на годината" организиран от Съюза на архитектите в България.
17.12.2024
1551
Проекти

 

Име проект: GRAVITY
Фаза: Концептуален проект - студентски
Функция: Жилищна сграда
Местоположение: Язовир Кърджали
Площ: 25м2
Година: 2024
Проектант - студент: Николай Димитров - III курс, Архитектура
Университет:  УАСГ
Ръководител проект: арх. Пенка Станчева
Награда - Първо място в студентски конкус "Проект на годината - САБ за 2023/2024
 

   
Визии ектериор
 


XXI век. Голям град. Градът пулсира с енергия, колите бръмчат, а небостъргачите се извисяват към небето. В този свят на скорост и консуматорство живеете вие. Работата ви е монотонна, а градският шум ви задушава. Чувствате се като зъбчатка в машина, а не като човек.  

Лятното слънце е все още приятно в ранните часове на деня, докато вървя по брега на язовира. Наслаждавам се на гледката, седнал на камък, потънал в мисли. Изведнъж забелязвам лодка да се приближава в далечината. В нея стои скромно облечен мъж, с лице, изписано с бръчки от слънцето и вятъра. Лодката акостира на брега и мъжът слиза, носейки малка кошница.   Неудържимото любопитство ме привлича към него. Заговарям го, като го питам дали е ходил на риболов или просто се е разхождал. Мъжът, чиито очи са пълни с мъдрост, ми разказва своята история. Оказва се, че е рибар, но истинският му дом е от другата страна на язовира, където живее със съпругата си. До мястото им няма път - единственият начин да се стигне е по вода. Те са избрали да живеят близо до природата, като отглеждат животни и зеленчуци в собствената си градина. Животът им е прост, лишен от електричество, водопровод и други модерни удобства. Но в очите им има щастие.  

Разговорът с мъжа ме оставя с много въпроси. Как е възможно човек да се откаже от всички удобства, за да живее в такава изолация?  Какво е истинското щастие?  Какво липсва в моя живот?  
 

Ситуация


Разположена на границата между водата и сушата, къщата има площ само 25 квадратни метра. Концепцията ѝ е изградена около темата за прехода от вътрешно към външно пространство. Построена е с максимално използване на рециклирани материали.  

Фасада запад


Фасада изток
   
Фасади север и юг

Разрез А

Разрез - В


Визии- интериор

Разпределение първи етаж

Разпределение подводно ниво

    


Къщата е поставена върху пневматичен понтон, който я държи над водата. По този начин тя се адаптира към променящото се ниво на водата в язовира. Специална система следи нивото на водата, като гарантира, че къщата винаги е на оптималното ниво. Метални пилоти, забити в дъното на язовира, служат като стабилизиращи елементи. Те не са част от конструкцията, но са оборудвани с плъзгачи, които позволяват на къщата да се движи вертикално, компенсирайки люлеенето при вълни или движение на водата. Стоманената конструкция осигурява здравина и стабилност, а рециклираните титанови листове за външната облицовка гарантират водонепропускливост и устойчивост на атмосферни влияния.  


Къщата има собствена сонда за питейна вода на брега, а отпадните води се събират чрез тръби под къщата и се транспортират с водна помпа, която изпомпва водата нагоре по други тръби към биологична пречиствателна станция с микроорганизми за напояване на градината.

Соларни панели със система за съхранение на енергия до 15 KWh осигуряват електричество, а газов генератор, разположен в малко помещение близо до входа, служи като резервен енергиен източник при лошо време. За да се постигне нормална температура вътре и през зимата, и през лятото, е осигурен конвектор, свързан със система за оползотворяване на топлината. Водата от терасата се пренасочва към тръба, свързана с втора водна помпа. Тази помпа връща водата директно в язовира, като гарантира естествения ѝ цикъл.
 


Проектът GRAVITY на Николай Димитров, специалност "Архитектура" в УАСГ спечели  Първо място в конкурс за студентски проект на годината 2023-2024. Ръководител на проекта е арх. Пенка Станчева.
Дружеството към Съюза на архитектите в България при Университета по архитектура, строителство и геодезия (САБ-УАСГ) връчи наградата "Проект на годината" за учебната 2023/24г. за специалност "Архитектура" в УАСГ.
„Проект на годината“ е инициатива, която е учредена от Общото събрание на САБ -УАСГ на 10 октомври 2024г. и се провежда за първи път. „Проект на годината“ е анонимен студентски архитектурен конкурс за подбор на най-силно изявените идеи в 16 проектантски дисциплини от трети и четвърти курс на обучение. Конкурсът цели да се насърчат бъдещите архитекти и техните творчески способности, да бъдат отличени и да им се даде трамплин за по-бърза реализация на пазара на труда.
За участие в конкурса бяха допуснати 51 проекта. В журирането взеха участие 26 архитекта, които членуват в организацията.

 

 

#проект   #архитектура   #Студентски проект   #проект къща
Автор: The Building