
Снимка: Fethi İzan
Име на проекта: Кампус за производство на органични продукти HEG GIDA
Местоположение на проекта: Balıkesir / Турция
Проектна фирма: IGLO Architects
Дизайнерски екип: IGLO Architects
Клиент: HEG GIDA Fuod and Beakery Products Industry
Година на проекта: 2022
Обща застроена площ: 130 000 кв.м
Площ на земята: 85 000 кв.м
Фотограф: Fethi İzan

Снимка: Fethi İzan
Проектиран от Iglo Architects, Кампусът за производство на органични продукти HEG Gıda е с екологичен подход към рециклиране, устойчивост и намаляване на въглеродните емисии, без да се нарушават хигиенните изисквания.
Кампусът за производство на органични продукти HEG Gıda е проектиран от съоснователите на Iglo Architects - архитект Есен Акяр Кароглу и Зафер Кароглу. Съоръжението е с площ от 130 000 кв.м, построено върху земя от 85 000 кв.м . Между двата пътя към парцела има денивелация от 36 метра. Това позволява проектиране на етажи с входове на тяхното ниво. Широката зона за маневриране включва административни, производствени и логистични звена, които са разположени на възвишенията. Входният площад включва технически структури, магазин и главен вход.

Снимка: Fethi İzan
Безопасността на храните е приоритет в кампуса HEG Gıda, поради което гостите първо влизат в зоната за достъп - площада, достигат до рецепцията и имат възможност да се придвижват чрез асансьорите и стълбите. Рецепцията е проектирана като кафене, което допълва нейната информационна функция. По този начин офис служителите, както и гостите могат да се възползват от изпечените пресни продукти, докато чакат. В същото време часовниковата кула се използва за насочване на персонала.

Снимка: Fethi İzan
За да влязат в сградата, хората преминават първо през съблекалня, където обличат задължително стерилни дрехи – гаранция, че не се нарушават строгите хигиенни изисквания. При влизане в социалните пространства, заведенията за хранене и производствените зони, хората отново преминават през същия процес на стерилизация и преобличане.

Снимка: Fethi İzan
Таванът, подът и стените са изградени с материали, отговарящи на най-високите хигиенни и антибактериални изисквания - с високи стандарти за пожарна безопасност, не пропускат прах и замърсявания, миещи се. По този повод са изградени междинни етажи на производствените етажи за всички електрически, механични и технологични линии, с цел да се създадат хигиенни пространства. Така в основните халета не се използват кабели и тръбопроводи, които биха натрупали мръсотия. Вентилационните канали, преминаващи през залите, са изработени от специални миещи се текстилни материали.

Снимка: Fethi İzan
С изключение на залата с пеща, разположена на последния етаж, всички производствени зони са проектирани като гигантски хладилници с климатик, настроен на +4 °C, -15 °C, -25 °C и -45 °C. Продуктите, произведени на етажите, се подготвят за експорт като се изпращат до системата за съхранение, включваща технология 4.0 чрез конвейери. Административната сграда е проектирана с изглед към равнината Балъкесир, входа на кампуса и зоните за корабоплаване, като гарантира, че всеки офис има директна връзка с градините на етажите.
Една от най-важните цели при проектирането и планирането на сградата е устойчивостта. Оперативният процес е планиран така, че да няма загуба на енергия и отпадъци. Органичните отпадъци, получавани в процеса на производство се рециклират чрез компостиране. Енергията и топлината, генерирани при охлаждане и отопление на системата, се използват повторно без почти никакви загуби.

Снимки: Fethi İzan
Проектът включва и технологичен етаж, където ще се извършват научно-изследователски и развойни дейности, заедно с различни университети. Там ще се разработват технологични инструменти, които ще увеличат производителността на културите от селскостопански продукти, използвани като суровини.
Върху фасадите на сградата са използвани различни цветове, материали и текстури, оформени от принципите на работния процес и надморската височина и включващи административна структура, контролирани площи и социални зони, според това коя от тях преобладава в района. Създадени са зелени пространства, там, където растенията са били разрешени само при строг контрол за целите на безопасността на храните, които са „омекотили” индустриалната среда.

Снимка: Fethi İzan
Структурата на кампуса е изградена в съответствие с изискванията за получаване на германския сертификат за зелено строителство DGNB. Неговата цел бе да създаде бизнес модел, който има екологичен подход към рециклирането и устойчивостта и се фокусира върху минимализиране на въглеродните емисии , който ще се превърне в модел за подражание не само в Турция, но и по света.
Огромната сграда е с почти два пъти по-голяма застроена площ от земята, върху която е разположена, но е проектирана така, че да бъде в хармония със заобикалящата я среда и да включва големи празни пространства. Проектът разполага с балкони, тераси и градини, за да осигури ефективно използване на дневната светлина и да позволи на хората да поемат чист въздух.

Снимка: Fethi İzan
Зоните за техническа поддръжка, са поставени под зоната за маневриране на камиони, за да се даде възможност за директна намеса на същия етаж. Разположени в средата на магазина и рецепцията и с линейна фасада от решетки, тези зони оформят структурата на долния площад.
Стаите за отпадъци с контейнерите за боклук са направени достъпни чрез улеи за боклук и тунели, за да се предотврати нашествието на насекоми и образуването на мръсотия в района. Покривите на производствените сгради са проектирани да бъдат оборудвани с фотоволтаични панели. Тъй като ръководството на организираната промишлена зона, където се намира сградата, инвестира във вятърна енергия, чистата енергия е закупена от тях, за да отговори на нуждите от енергия на системата.

Източник: IGLO Architects
В процеса на работа се използват системи, работещи с екологични въглероден диоксид и амонячни газове. Маслените сепаратори са използвани за предотвратяване на замърсяването на околната среда. Използването на природен газ за отопление на чешмяна и технологична вода беше намалено с 80% в резултат на комбиниране на топлината от парните пещи и котлите с горещо масло. В сградата са използвани материали, осигуряващи високо ниво на изолация, всяка боядисана специално с екологично чисти бои.
Сподели |