Декориране със светлина
Подвластни на навика, възприемаме изкуственото осветление по-скоро като полезна функционалност, отколкото като нещо, което тотално може да промени вида на пространството. Всъщност точно това е възможно с т.нар. архитектурно осветление. Включването му в интериорния дизайн има определена цел, различна от това една лампа да е просто ефектен елемент. А именно да подчертае определен архитектурен елемент във вътрешното пространство или да внуши специално усещане по принцип в помещението.
Източник: www.verdeinteriori.com, Модел Cartesio на Quadrifoglio Group
Професионалистите го използват умело и могат да намерят доста причини, за да го впишат в интериора, а конкретните форми, размери и разположение на осветителното тяло или тела са въпрос на преценка спрямо целта. Ето няколко причини за използване на архитектурно осветление.
Източник: www.verdeinteriori.com, Модел Cartesio на Quadrifoglio Group
Желание за промяна
Когато се нуждаем от обновяване на интериора най-често прибягваме до смяна на обзавеждане или до разместване на мебели. А понякога и до използване на нови цветове. Но има и друг начин - със смяна на осветлението. Чрез него досега пренебрегван ъгъл може да се превърне в приятен акцентен кът. И ако все пак разместването е на дневен ред, на такова място може да се ситуират например витрина или рафтове, но така, че играта на светлините да разказва истории. А защо не да се обособи малък работен кът или просто да се направи зона, която досега не е била център на внимание. Много подходящи за целта са Folaga и Keep на Ondaluce, Archetype на Morosini или Tangent на Pallucco, както и някои висящи лампи с насочен светлинен източник, включително като група от малки форми. Тук важна роля играят и абажурите, по-точно начинът, по който през тях светлината се излъчва.
Модел Folaga и Keep на Ondaluce. Източник: www.verdeinteriori.com
Модел Archetype на Morosini и модел Tangent на Pallucco. Източник: www.verdeinteriori.com
Игра на обеми
Архитектурните дадености на дадена сграда понякога са голямо предизвикателство за дизайнерите. Не са изключение ситуациите, в които помещение се налага визуално да бъде увеличено, да му се придаде дълбочина или да се коригира усещането за височина. В такива случаи отлична работа вършат цветовете, например тъмните придават търсената дълбочина, а светлите подсилват възприятието за по-голям обем. Вертикалните контрасти и едрите геометрични фигури, например чрез тапети, може да променят изцяло възприемането на пространството. А цветовото уедняквяване на съседни стени тотално размива граници. В действителност обаче може изобщо да не се налага използването на изброените прийоми, защото на разположение е архитектурното осветление.
Източник: www.verdeinteriori.com, Модели Tube и Calla на Pallucco.
Светлосенките, които то ще създаде, тук са с главна роля. Става дума за формите им, дължините, разсейването им, интензивността им, колко са контрастни. Изключително важна е посоката им, защото ако има нужда от визуално разширяване на помещението, то следва те да не са по вертикал, например. Някои стоящи лампи, като Shirley на Ondaluce, Calla, Tube и Papiro на Pallucco са подходящ вариант, защото насоченият светлинен поток създава необходимите илюзии.
Източник: www.verdeinteriori.com, Модели Shirley на Ondaluce и Papiro на Pallucco.
Стълби, греди, текстури
Всички сме виждали трансформацията, която търпи външният вид на една сграда в тъмната част на денонощието, когато разполага с подходящо осветление на фасадата. На практика изглежда различна и разкрива детайли, които денем не забелязваме. Същият подход е най-типичното приложение на архитектурното осветление в интериора. С подходящи осветителни тела, например линейни по тавана или по стени, вградени около стълби, греди или арки тези елементи от архитектурата стават още по-впечатляващи вътре.
Източник: www.verdeinteriori.com. Модел Funky и Limbo на Ondaluce.
Стенните варианти от друга страна са изключително подходящи, когато трябва да се подчертае например текстура в интериора. Това може да е груба мазилка, която е пренесена умишлено вътре, включително бетон, като целта може да е успешно изпълнена от Graffiti, Totem, Fold на Pallucco, Sunrise Eco на Morosini, както и James на Ondaluce.
Източник: www.verdeinteriori.com, Модели Sunrise Eco на Morosini и Fold на Pallucco.
Важно е също да се обърне внимание и на това дали е необходимо излъчваната светлина да е по-мека или да е в по-студения спектър. А когато става дума за подчертаване на греди или колони, е добре светлинният ритъм да следва този на съответния елемент.
Източник: www.verdeinteriori.com, Модели James на Ondaluce и Totem на Pallucco.
Като геометрия и природа
Архитектурата е навсякъде - както в проектираното и създаденото от човека, така също и в естествения свят, който е безкраен източник на вдъхновение. Осветлението не е изключение и фантастичните му превъплъщения създават впечатляващи архитектурни картини в интериора. Такива са например лампите като колони Pank на Morosini.
Източник: www.verdeinteriori.com, Модели Pank на Morosini и Coral на Pallucco.
А вариантите, които създават алюзия за слънце, луна, цветя, доближават много до така модерната в последните години стилистика на биофилията. Тук съществена функция за общото впечатление от обстановката изпълнява също интензитетът на светлината. Отлични примери за такава природна архитектура в интериора са Стояща/Стенна лампа Collapsible Moon, Coral и Egg на Pallucco, Jokey и Candy на Ondaluce, както и Faya на Morosini.
Източник: www.verdeinteriori.com, Модели Jokey на Ondaluce и Collapsible Moon, на Pallucco
Още по темата









Още от автора









