Какви са тенденциите по отношение на използването на архитектурни системи от екструдиран алуминий и на вентилируеми фасади?
И най-специфичните идеи са възможни за реализация, когато на разположение на специалистите са най-добрите технологии. В това е убеден арх. Мартин Любенов. Особено в компания като ЕТЕМ, която не просто следва тенденциите, а и развива архитектурните си системи за фасади. Какви са най-големите предизвикателства, как се преодоляват те, каква е връзката между впечатляващите и красиви масивни сгради и еднофамилните къщи - в интервюто с арх. Любенов.

Арх. Мартин Любенов завършва Университета по архитектура строителство и геодезия (УАСГ) в София през 2016г. Като архитект-проектант участва в проектирането на сгради, отличени с номинации и награди вкл. "Сграда на годината".
Арх. Мартин Любенов е част от екипа на ЕТЕМ БГ от една година, на позиция архитектурен консултант и работи по ключови проекти на компанията.
Кой е най-често задаваният към Вас, като специалист в ЕТЕМ, въпрос от страна на архитекти при обсъждане на идеен проект за сграда?
Най-често задаваният въпрос е „Може ли да стане?“ или „Как ще стане?“. Отдавам го на високото ниво на проектиране и творческа мисъл на колегите, архитекти в бранша, които пораждат специфични нужди и казуси, свързани с фасадите на сградите. Дори и най-предизвикателните идеи са решими чрез индивидуални проектови решения. Именно тук се включваме ние.
Парк Арена Източник: ЕТЕМ
Какви са тенденциите у нас и по света по отношение на използването на архитектурни системи от екструдиран алуминий и на вентилируеми фасади?
Архитектурните системи и фасадните решения не спират да се развиват технологично с цел постигане на все по-добра енергийна ефективност. Усъвършенстват се решения за дебелини и характеристики на стъклопакети, средства за прекъсване на термомостовете, оптимизиране на алуминиевите профили и техните сечения и пр. Друга тенденция е използването на повече рециклируеми материали, какъвто е алуминият, и намаляване на въглеродния отпечатък с цел редуциране отрицателното въздействие върху околната среда и допринасяне към устойчиво развитие.
С какво една сграда с фасада от екструдиран алуминий е по-добра от друга, изпълнена с обичайни и често използвани материали?
Алуминият е лек метал, с относително ниска плътност, но същевременно здрав и ковък, а заедно с технологията на екструзия, това го прави изключително подходящ за производство на архитектурни системи. В допълнение, този метал притежава физикохимични свойства, допринасящи за избора му като подходящ за тази цел материал. Едно от тях например е устойчивост на корозия.
Piraeus Tower в Атина. Източник: ЕТЕМ
Какви са последните иновации в сферата, които също така се предлагат от ЕТЕМ?
Иновациите в сферата са отражение на тенденциите. В тази насока ЕТЕМ винаги се стреми не само да поддържа, но да развива и доусъвършенства архитектурните си системи. Иновация в едни от последните ни разработки е постигането на продукт с много добро съотношение между функционалност, качество и инвестиция и същевременно покриване изискванията на пазара от гледна точка на енергийна ефективност, сигурност, естетика и устойчивост. Следвайки архитектурните тенденции, които водят към все по-големи растери, залагаме и на иновативни решения за товароносимост на големи и тежки вложения във фасадите.
Флора парк, Бургас Източник: ЕТЕМ
При какъв тип строителство са най-подходящи вентилируемите фасади?
Не бих конкретизирал и ограничавал типа строителство, за което вентилируемите фасади са най-подходящи. Факт е, че поради технологията и спецификата им, те са предпочитани за обекти с големи размери и в зони с плътни стени. Но практиката, водена от пазара и редица предимства на този тип фасади, показва тенденция за масово използване на вентилируеми фасади дори в еднофамилни жилищни сгради и комплекси. И това е правилният подход, според мен.
Все по-често се появяват архитектурни проекти, при които се реновира стара сграда с история и стремежът е точно това да се подчертае, като същевременно обаче, се приложат съвременни продукти. Как това е възможно с предлаганото от ЕТЕМ?
Възможно е благодарение на нашия екип от специалисти. С интелектуалния труд, който стои зад нашите разработки, както и екструзионните възможности на Cosmos Aluminium зад гърба си, ЕТЕМ може да предложи нестандартни решения за съвременен продукт с исторически привкус. Пример за подобен резултат е сградата на Българска банка за развитие в София, изпълнена със специална разработка на нашата премиум прозоречна система, удовлетворяваща включително естетическите изисквания на проекта.
Panorama Homes Източник: ЕТЕМ
Какви са най-интересните казуси по проекти, върху които работите и с какво се отличават?
Всеки проект е строго индивидуален и като такъв всеки проект буди интерес. Няма точна дефиниция, съгласно която може или не може да се появи конкретен казус по проект, свързан с нашите архитектурни системи и нашата дейност – от големите и високи сгради до малките бутикови такива. Безспорно най-интересното в проектите и моята намеса в тях е намиране на решение, удовлетворяващо изискванията както на проектанта, така и на крайния клиент. А това се решава чрез правилен подбор на конкретна архитектурна система, детайл за изпълнение, препоръки при изпълнение.
Стадион Ботев Източник: ЕТЕМ
Енергийната ефективност на сградите е настояща актуална тема, но ще става все по-чувствителна занапред. Каква е ролята на фасадите?
Енергийната ефективност е резултат не само от енергийното потребление на сградите, а и от тяхното планиране и изпълнение. Тук ролята на фасадите е основна. Чували сме, че фасадата е „бариера“ между външната климатичната среда и микроклимата в сградата. Аз бих добавил, че фасадата е медиатор между двете среди и чрез правилния подбор на фасадна система и материалите в нея, можем да постигнем необходимата енергийна ефективност.
Шоурум на ETEM в София Източник: ЕТЕМ
Какви са предимствата на вентилируемата фасада спрямо класическата топлоизолация?
Вентилируемата фасада има много предимства. Аз ще наблегна на няколко, като първото и може би основно се разбира още от наименованието ѝ. Въздушното пространство, заложено в технологията на този тип фасади, води до редица преимущества като добра топлоизолация и същевременно паропрокускливост, поемане на големи температурни амплитуди и пр. Друго голямо предимство е бързите и лесни монтаж и поддръжка, лишени от мокри процеси. И за финал бих отбелязал като поредно предимство огромното разнообразие от материали, текстури и цветове на облицовки на пазара, подходящи за монтаж на вентилируеми фасади.
Кои са най-големите предизвикателства, които преодоляхте досега в работата си с продуктите на ЕТЕМ и как го направихте?
Може би първото и най-голямо предизвикателство бе опознаване продуктите на ЕТЕМ в детайл. ЕТЕМ е компания, създадена още през 1971 г. и оттогава до днес е създала и надгражда богато портфолио от архитектурни системи - всяка със своята специфика и индивидуалност. Като архитектурен консултант и част от технически отдел за мен е нужно да познавам портфолиото ни достатъчно добре, за да мога да дефинирам конкретна система и конкретно решение. Бих казал, че това предизвикателство преодолях чрез желание и голям интерес към фасадата като елемент от сградата.
Шоурум на ЕТЕМ в Пловдив Източник: ЕТЕМ
Кой е топ продуктът на ЕТЕМ, който се търси най-активно в последните години и с какво се е доказал на практика?
Продуктът, който в последно време все по-активно се търси, е не конкретна система, а ноу-хау - нашата техническа експертиза като услуга, която получава крайният клиент. Зад нея стои екип от професионалисти в сфери от R&D през техническа до търговска, а всичко това, „облечено“ в конкретна система, определя доказал се продукт.
Piraeus Tower в Атина бе отличена от авторитетния Съвет за високи сгради и градски местообитания със седалище в Чикаго с награда за отлични фасади. Какво е характерно за тази реализация? Има ли в България здание с близки технологични характеристики, което да е изпълнено от ЕТЕМ или да е в проектна фаза?
Отличието за Piraeus Tower от Съвета за високи сгради и градски местообитания (CTBUH) е огромно признание за екипа на ЕТЕМ и смятам, че е абсолютно заслужено. Ангажиментът ни към качеството и иновациите продължава да стимулира напредъка в архитектурата и устойчивото градско развитие. Горди сме, че компанията допринесе за този значим проект, който сега е еталон както в гръцките, така и в международните архитектурни среди.
Проектът се характеризира с модерните системи на ETEM, отличаващи се с впечатляващи вертикални и хоризонтални жалузи, които подсилват динамичния вид на фасадата чрез променливите си ъгли. В проекта са използвани и усъвършенствани унифицирани системи за окачени фасади, които ефективно се справят с ветровите натоварвания и сеизмичните движения, съобразявайки се със съвременните архитектурни тенденции. Екипът на ЕТЕМ персонализира тези системи, за да отговори на специфичните нужди на проекта.
В България има подобни здания, като една част от тях са или предстои да бъдат реализирани, докато друга част все още са на проектна разработка. Бих казал, че в технологичен аспект и като индивидуалност не отстъпват на Piraeus Tower.
Piraeus Tower в Атина. Източник: ЕТЕМ
За ЕТЕМ:
ETEM е водеща международна компания в екструзията на алуминиеви профили и проектирането на архитектурни системи с повече от 54 години опит и глобално присъствие. От своето създаване до днес нашата цел е да превръщаме алуминия в устойчиви продукти с добавена стойност.
Компанията разполага с два модерни шоурума в София и Пловдив, както повече от четиринадесет дистрибуционни центъра във всички големи градове на страната.
От 2023 г. е факт обединението на ЕТЕМ с KOCMOC AЛУMИHИУM - лидер на международния пазар за индустриални профили. Oбщият пpoизвoдcтвeн ĸaпaцитeт нa двeтe ĸoмпaнии дocтигa oĸoлo 70 xиляди тoнa - cъщecтвeнo пpeдимcтвo зa ETEM, и oтĸpивa нoви възмoжнocти зa ĸoнĸypeнтнo oбcлyжвaнe, тoчнocт и нaдeжднocт нa пpoдyĸти и дocтaвĸи.
Още по темата









Още от автора









