Пътуване във времето с вила Армира
Име на обекта: Вила Армира
Местопо:ложение: Ивайловград
Година на реализация 2024
Архитектура: Архика ЕООД
Проектантски екип: арх. Милена Каменова, арх. Тодор Петров
Конструкции: инж. Пламен Кичашки
Електро: инж. В. Костадинов
ОиВ: инж. Бойко Комитски
ВиК: инж. Галина Каменова
Геодезия: инж. Ст. Стефанов
Технология на КР: Калин Тодоров
Фотографии: Атанас Згурев, Тихомир Делчев и Милена Каменова.
Филмът на България на длан е финансиран от Община Ивайловград.

За величието на Римската империя се знае много, а доказателства за нейните мащаби продължават да се откриват векове по-късно. Едно от най-ярките е в България - вила Армира, която се намира до едноименната река край Ивайловград.

Историята ѝ е впечатляваща и драматична, но може би никога нямаше да се знае за нея, ако не беше планът да се построи язовир Ивайловград. Когато през 1964 година това започва, останките на античната вила са намерени. Така проектът за язовира се променя, а работата на археолозите в следващите десетина години доказват значимостта и величието на откритието.

През лятото на 2024-а вила Армира бе отворена за туристически посещения и вече е сред атракциите в българските Източни Родопи. Това стана възможно след упоритата работа от 2021 г. насам на екип от професионалисти, воден от арх. Милена Каменова и арх. Тодор Петров.

Датирана от I век след Христа, вила Армира днес се смята за истинско бижу, защото е най-пищно украсеният дворец от Римската епоха по българските земи. Домът е изграден на площ от 3600 кв. м, от които почти 980 кв. м са жилищните помещения. Сградата включва и двор, и тераса, от която са се разкривали зашеметяващи гледки към река Армира. Именно в нейната долина се е разпростирало и стопанството на собствениците, които са били представители на тракийска аристократическа фамилия.

Според специалистите богатството на семейството идва от кариера за добив на бял мрамор и камък, както и от производство на вино. Мраморът и камъкът са и основните материали, с които вилата е изградена. В нея са открити над 3000 оригинални детайли от мрамор, които е трябвало внимателно да се реставрират и консервират, за да се възстанови максимално автентичния им вид. Изключително прецизна е била работата по мозайките, които се смятат за най-старите в България от времето на Римската империя. Те разкриват част от символиката в дома и дават данни за фамилията. Например, образът на Горгона-Медуза е в центъра на две от общите помещения, вероятно с идеята да гони злите сили. А за мозайките с образи на мъж и малки деца - момче и момиче, открити една до друга, се смята, че изобразяват владетеля на дома и две от рожбите му.

След реставрацията белият мрамор блести в пълната си изящност в стени, колонади и на дъното на басейна. Самият той е бил впечатляващ за времето си, като е бил ситуиран в центъра на вилата и под голям атриум. Сега посетителите могат да усетят съвсем реално уникалността не само на тази част на вилата. Защото на последния етап се извършиха консервационно-реставрационни дейности, допълващи вече направените в северната зона. Така е положена специална грижа за опазването и експонирането на структурите на вестибюлите в южната и западната част, както и на античните терми на вила Армира, които представляват най-ранната баня, открита на територията на днешна България.

Предишната конструкция, изградена, за да защити древните останки на сградата, не е покривала напълно обекта. Затова екипът на арх. Каменова и арх. Петров е проектирал и създал ново защитно покритие, обхващащо всички археологически зидове, със смела конструкция, която е премостила голямо разстояние с елегантна метална ферма. Така е осигурена по-голяма енергийна ефективност, включително чрез съвременна климатизация, озвучаване и художествено осветление.

Разходката в обекта е вълнуващо и атрактивно преживяване и заради стъклените пътеки. По тях посетителите биват елегантно превеждани през дома на фамилията, за да се докоснат съвсем отблизо до ценните детайли и античните структури. А изживяването става още по-пълно, защото проектът е надграден много извън постройката на вила Армира. На разположение на гостите са малък амфитеатър, отворен към археологическите останки и долината на реката. В него на сянка и със съвременни средства могат да се провеждат беседи, лекции, презентации и други събития.

А южно от археологията, обърнати и към паркинга, са обособени т.нар. „павилиони“. Те представляват преместваеми обекти с изцяло отварящи се стени, в които са описани и се демонстрират античните занаяти. В тях местни творци и производители могат да срещнат нови клиенти в лицето на туристите. Голяма атракция е и недовършената водонапорна кула на язовира, която сега е превърната в наблюдателна площадка. От нея се виждат добре некрополът, изграден от собственика на вила Армира, както и останките на античния водопровод. А панорамата към красивите Източни Родопи е допълнение към невероятното пътуване във времето, случващо се при посещението на вила Армира.

Повече информация за Вила Армира може да получите от Видеото:
Още по темата
Античен град Хераклея Синтика – Реставрация,...
Ново гнездо за малките „Славейчета“
„Център по оцеляване на море” – експеримент,...
"Ревитализацията" на градската художествена...
Нова национална галерия в Берлин е отново...
Как една кланица се превръща в съвременна...
Реставрацията е като "Покана за красив танц"
Културен център Коджаели от студио Ozer\Urger...
Мелницата с три живота
Още от автора
Естественият камък - прераждане за бъдещето
От лоби бар до хотелски ресторант -...
Щедра светлина и ярки цветови акценти в новия...
Чиста хармония с камък и вода
„Вилерой & Бох България" има силна...
Добре дошли в Roig Arena - новото бижу на Валенсия
Време за спокойствие с Cloud Dancer - цветът на...
Модернизъм и красиви усмивки блестят в дентална...
Николай Бъчваров: Баумит България не продава...








