Цифрово строително досие: ползи за гражданите, бизнеса и администрацията

Цифровото строително досие носи реални ползи за гражданите, бизнеса и администрацията.
19.12.2025
Рин Консулт ЕООД
1886
Новини


Когато говорим за Инвестиция C10.I6 „Подкрепа на пилотна фаза за въвеждане на строително-информационното моделиране (СИМ/BIM) в инвестиционното проектиране и строителството като основа за цифрова реформа на строителния сектор в България”, често акцентът пада върху технологии, стандарти и софтуерни решения. Но зад тези понятия стои много по-конкретен резултат – цифрово строително досие, което носи реални ползи за гражданите, бизнеса и администрацията.

Благодарение на софтуерната инфраструктура за работа със СИМ проекти, която се изгражда по Инвестиция C10.I6, инвестиционните проекти, разработени в СИМ/ BIM среда ще могат да се подават, одобряват и съгласуват изцяло в цифрова среда. Системата ще осигури:

•    Единно цифрово досие – всички данни и модели за даден строеж ще се съхраняват в структурирана форма и ще бъдат достъпни за компетентните органи през целия жизнен цикъл на обекта.
•    По-малко грешки и несъответствия – СИМ моделите позволяват откриване на конфликтни места още в етап „Проектиране“, което намалява риска от допълнителни разходи и забавяния на строителната площадка.
•    По-бързи и прозрачни процедури – цифровият обмен на данни съкращава времето за обработка на документите, а проследимостта на действията повишава доверието в администрацията.
•    По-добро планиране и контрол – структурираното управление на информацията дава възможност за по-качествен анализ и по-информирани решения.


Източник: Рин Консулт ЕООД

За гражданите това означава по-малко обикаляне по институции, по-ясен процес и по-бързи услуги. За бизнеса – по-прогнозируема среда, ясни изисквания към документацията и по-малко административна тежест. За администрацията – цифрови инструменти, които улесняват контрола.

Инвестиция C10.I6 не просто създава условия за работа със СИМ/BIM проекти в България – тя допринася за прилагане на нови цифрови практики в инвестиционното проектиране и строителство: от разпокъсана информация към единен цифров модел, в който всички участници виждат една и съща картина.

Кампанията се реализира от МРРБ по Инвестиция C10.I6 от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), с финансовата подкрепа на Европейския съюз – NextGenerationEU. 
Повече информация за инвестицията може да намерите на следния интернет адрес: www.cpcp.mrrb.government.bg

 

#строителен сектор   #Цифрово строително досие   #СИМ проекти   #инвестиционни проекти   #Инвестиция C10.I6
Автор: Рин Консулт ЕООД