Къмпинг "Къпиновски манастир"
- Площ: 69 070 кв.м.
- Година: 2022
- Фаза: Идеен проект
- с. Велчево, обл. Велико Търново
- Ваканционни селища
Основната цел на проекта e да се създаде зона за отдих и къмпинг край „Къпиновски манастир“, землището на с. Велчево , обл. Велико Търновов, с площ 7 ха.
Да се развие паркоустройствена и ландшафтноустройствена концепция за функционално обемно-пространствено и композиционно изграждане на територия с площ 7 ха, като се съчетаят основните похвати на парковото и ландшафтно планиране при осигуряване на висок стандарт от обитаване – временно обитаване, отдих, обществено обслужване и развлечения на посетителите и къмпингуващите.
- Природни особености - Проучваната територия се намира в землището на с. Велчево, обл. Велико Търново, в непосредствена близост до „Къпиновски манастир“ и „Къпиновски водопад“. Попада в Еленската Предбалканска котловина.
В близост до територията минават река Веселина и Къпиновският водопад, който е обявен за природна забележителност. Река Веселина извира от Елено-Твърдишка планина и се влива отляво в Стара река (от басейна на Янтра).
Почвата в този район е светлосива горска (псевдоподзолиста). Поради силното им уплътняване те са трудни за обработване и се наблюдава преовлажняване на ниските места.
Растителността в територията се състои от иглолистни и широколистни масиви, които са в много добро фитосанитарно състояние. Преобладаващите видове са смърчове, борове, дъбове и липи.
Областта разполага с богат горски фонд, който е съхранил в себе си голямо разнообразие от дивеч. Срещат се благороден елен, сърна, див заек, лисица, фазан, яребица, глухари, орли, соколи и др.
- Територията се намира на 20 км от Велико Търново, на 239 км от София, на 5,5 км от с. Велчево и на 9,3 км от с. Къпиново.
Местонахождението предлага безброй възможности за разходки из природата, веломаршрути, риболов, плуване, спортуване в планината, приятен пикник сред природата и различни забавления на открито. Има добро географско разположение. Средище е на живи традиции, културно и духовно общуване (Къпиновски манастир).
- Обща идея на решението: функционално, планово и обемно-пространствено решение:
Проектирано е кръгово кръстовище на главния вход, съобразено с радиуса на завиване на караваните. Изградена е транспортна и пешеходна инфраструктура, като е съобразена с връзките между отделните зони на разработваната територия. Алейната мрежа е проектирана в смесена композиция, като се състои от главни и второстепенни връзки. Проектното решение включва 13 бунгала, като 2 от тях са за настаняване на 8 души, а поемоспособността на останалите 11 е 4 души. В непосредствена близост до тях се намира приемната сграда, като тя съдържа също места за настаняване, ресторант и СПА зона. На тази сграда и двете големи бунгала са предвидени покриви със слънчеви колектори, спомагащи процеса на отдих и осигуряването на устойчивост. Предвидени са 20 жилищни единици за каравани и кемпери , с място за отдих. На север от тези единици е предвидена стопанска сграда. Палатките са групирани по 7 с общо пространство, такива групи са 7. Достъпът до тях е осигурен чрез плочи на тревна фуга. Общото решение предвижда поляна за събития, поради установения от аналитичния процес факт, че ежегодно се провежда рок фестивал на територията на къмпинга. Разположена е и барелефна ДДХГ(Декоративна дървесно-храстова група). Детска площадка също е разположена в непосредствена близост до поляната с осигурен достъп и засенчване от необходимите световни посоки. На изток от детския кът е разположен въжен парк, който ще задоволи не само нуждите на децата, а и на възрастните. Активният отдих се изразява в пейнтбол зона в южната част на територията.
Предложена е обемно – пространствена композиция, съобразена изцяло със съществуващата растителност. Новопроектираната растителност се състои от Fraxinus ornus ( предимно по периферията), Picea abies, Picea pungens, Aesculus hippocastanum (Акцент),Catalpa bignonioides ‘Globosa’(алейно разположени), Morus alba pendula (акцент), Tilia cordata, Platanus orientalis, Quercus robur. Избраните видове са устойчиви на атмосферно замърсяване, като до известна степен запазват характера на територията, предвид разположението и в гористо-планинска местност.
Предвидена е екопътека, деляща се на кратък и дълъг маршрут. Краткия маршрут стига до Манастирски връх – 750м.н.в., където и приключва, а дългият стига до Язовир Йовковци. На две места се предвидени заслони (тип бивак) ри евентуални проблеми на туристи.
Проектните решения са съобразени със съществуващите в кадастъра обекти на територията, както и с основният път за достъп.
Други проекти
Име
Александър Прегьов
Професия
Ландшафтен архитект